Bár Stockholm nyáron rengeteg lehetőséget nyújt a szabadtéri fürdőzésre, fedett fürdőkkel vagy termálvízzel nem nagyon büszkélkedhet. A fővárosban két relatíve híres hely várja az ellazulni vágyó vendégeket: a Sturebadet és a Centralbadet.
A Centralbadet 1904-re készült el Wilhelm Klemming tervei alapján, szecessziós stílusban. Ez volt az első épület Stockholmban, melynek építésekor vasbetont is felhasználtak. A századelején a számos medence mellett étterem, szivarüzlet, fodrász és fényképész-studió is várta a vendégeket. Az 1960-as évekre régi fénye megkopott, és kis híján a nagyszabású városrendezési tervek ("City 67") áldozatává vált, ugyanis egy, lebontásra ítélt negyedben állt. A tervek szerencsére megváltoztak, és a hetvenes-nyolcvanas években védettséget kapott a fürdő, majd 1989-ben teljes felújításon is átesett.
A belső terek közül a nagy úszómedence terme a leglátványosabb, a mozaik üvegablakkal, és a fal mellett fa fülkékkel. A többi részleg (hideg/melegvizes, pezsgőfürdős medencék) már modern, dísztelen, és egyáltalán nem érdekes építészeti szempontból, ne egy Gellért fürdőt képzeljünk magunk elé.
A fürdőt a Drottninggatan felől érdemes megközelíteni (van egy másik bejárata is, az azzal párhuzamos utcáról), így láthatjuk a szép belső kertet, és az épület díszesebb homlokzatát is, még ha be nem is akarunk menni.
A jegyárak természetesen magasak, különösen a hétvégén. (Hétköznap 220 kr, hétvégén 320 kr. Plusz pénzért bérelhetünk törülközőt/köntöst, ha azzal nem készültünk. Összehasonlításképp: egy "hagyományos" sportuszodai belépő kb 90 kr.)
Megszállott fürdő- vagy szecesszió-mániásoknak ajánlott, vagy esetleg egy sötét/esős/hideg napon.
Honlap: www.centralbadet.se
Megközelítés: T-Centralen (kék metró) vagy Hötorget (zöld metró) metrómegállók, majd onnan séta
a nagymedence (ami azért nem annyira nagy :))
A homlokzat a belső udvarból nézve (Holger Ellgaard, Wikimedia)
Triton szobor a belső kertben (Holger Ellgaard, Wikimedia)
Utolsó kommentek